مصاحبه اهورا با رتبه‌های برتر کنکور منحصرا زبان

مصاحبه اهورا با رتبه‌های برتر کنکور منحصرا زبان
3.88 از 5 بوسیله 1375 رای
مصاحبه با رتبه های تک رقمی و برتر کنکور منحصرا زبان

خیلی از داوطلبین کنکور دوست دارند بدونند رتبه های برتر رشته ی مورد علاقشون چه کارایی کردند؟ چه برنامه‌ای داشتند؟ دلیل موفقیتشون چی بوده؟ اصلاً چی شد که سراغ اون رشته‌ی خاص رفتند؟ و الان شرایط‌شون توی دانشگاه چه جوریه؟

گروه زبان اهورا برنامه‌ای برای مصاحبه با بعضی از این رتبه‌های برتر و به اشتراک‌گذاری تجربیات اونها با مخاطبین کنکوریش داره.

اولین مصاحبه‌ی ما با دو نفر از اعضای اصلی تیم اهورا که دانشجوی زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه شهید بهشتی هستند، انجام شد. خلاصه‌ای از این مصاحبه رو برای شما یادداشت کردم که بتونید راحت و سریع به مطالب مورد نظرتون دسترسی پیدا کنید؛ البته توصیه می‌کنم فایل صوتی مصاحبه رو هم از دست ندید.

 

سری مصاحبه‌های کنکوری تیم اهورا در عصر یک روز برفی در کلاس شماره‌ 140 دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه شهید بهشتی، با "محمد محمودی" رتبه‌ی 9 کنکور منحصراً زبان و "محمد حسین اقبالی" رتبه‌ی 37 این کنکور، شروع شد.

 

 • ·       چرا زبان انگلیسی رو انتخاب کردید؟

محمد حسین گفت: "زبان انگلیسی رو انتخاب کردم چون از همون اول علاقه داشتم و از پنجم ابتدایی که باهاش آشنا شدم به یادگیری زبان علاقه مند بودم. چیزیه که توش استعداد دارم و دوست دارم زبان‌های جدید رو یاد بگیرم. تو کنکور منحصراً زبان، زبان انگلیسی رو انتخاب کردم، چون به ادبیات هم علاقه داشتم و تنها رشته‌ای که می‌تونستم در اون آثار بزرگ جهان رو به زبان خودشون بخونم، این رشته بود. حالا رشته‌های دیگه‌ای مثل زبان فرانسه یا آلمانی هم هستن که اون‌ها هم ادبیات خاص خودشون رو دارن، اما چون من به عنوان یک نوجوون با ادبیات انگلیسی آشنا بودم، انگلیسی رو انتخاب کردم."

محمد گفت: "خب، ادبیات انگلیسی رشته‌ای بود که خیلی دوستش داشتم. راستش زمانی که من شروع به انگلیسی یاد گرفتن کردم، یعنی اولین باری که سر کلاس زبان رفتم حدود پونزده-شونزده سالم بود و خیلی برام سخت بود، چون قبل از اون هیچ چیزی از انگلیسی نمی‌دونستم. اما همین یاد گرفتن انگلیسی در سطح کلی و آشنا شدن با فرهنگ غرب باعث شد که زندگیم تغییر کنه. برای همین تصمیم گرفتم که ادبیات این زبان رو در یک دانشگاه خوب مثل شهید بهشتی دنبال کنم و الان هم خیلی از این تصمیم خوشحالم. هم از لحاظ شخصیتی و هم از لحاظ طرز فکر خیلی تغییر کرده‌م. همین تحصیل در رشته‌ی ادبیات انگلیسی باعث شد که ذهنیتم نسبت به خیلی از مسائل تغییر کنه.

 

 • ·       اگر برگردید به قبل، باز هم همین رشته رو انتخاب می‌کنید؟

با قاطعیت جواب دادند صد در صد.

محمد حسین: صد در صد دوباره ادبیات رو انتخاب می‌کنم.

محمد: آره، حتماً، صد در صد. با تمام وجودم دوست داشتم ادبیات انگلیسی بخونم و انتخابی بود که واقعاً دوستش داشتم ولی بستگی داره، چون من تو دبیرستان رشته انسانی خوندم و به خاطر همین اومدم ادبیات انگلیسی. اگه تو دبیرستان رشته‌م ریاضی فیزیک بود، شاید الان کوانتوم فیزیک می‌خوندم چون به این حوزه هم خیلی علاقه داشتم. اما از انتخابم کاملا راضی‌ام.

 

 • ·       برای کنکورتون چه کارهایی کردید؟

شاید عجیب باشه، اما این دو نفر جواب‌هایی کاملاً عکس هم دادند.

محمد: خب، راستش من برنامه‌ریزی خاصی واسه اینکه چه روزی چی بخونم نداشتم. یعنی همیشه توی زندگیم اینجوری بودم که وقتی که از خواب بیدار میشم، کاری که دوست دارم رو انجام میدم. از خواب بیدار می‌شدم، دستی به سرم می‌کشیدم و با خودم می‌گفتم خب، حالا برم فلان کتاب رو بخونم. من از بهمن ماه شروع کردم به خوندن برای کنکور و قبل از اون به دلیل مشکلی که برام پیش اومده بود، چیزی نخونده بودم. به خاطر عملی که روی پام انجام شده بود و مصدومیتم نمی‌تونستم جایی برم، آدم جدیدی رو ملاقات کنم یا برم مدرسه، سر کلاس یا حتی آموزشگاه زبان. همین موضوع باعث شده بود که انگیزه زیادی داشته باشم که کار جدیدی انجام بدم و کنکور رو برای خودم انتخاب کردم. بهمن ماه، تو آزمون‌های قلم‌چی شرکت کردم. کانون برنامه خیلی خوبی داشت و من هم خیلی اهل رقابت بودم؛ دوستم "ناصر" رتبه‌های خیلی خوبی می آورد و من هم شخصاً همیشه دوست داشتم که توی کارهام بهترین و نفر اول باشم. جلو زدن از ناصر انگیزه‌ای شد که بیشتر درس بخونم و در نهایت هم تونستم اون فرد رو پشت سر بذارم.

محمد حسین: من از اواخر مهر کارم رو کلید زدم و شروع به خوندن کردم؛ دلیلش هم این بود که وارد فضای مدرسه شدم و دیدم همه‌ی بچه‌ها، انسانی‌ها و تجربی‌ها، تو حس و حال کنکورن و دارن حسابی می‌خونن. دیگه سال چهارم بودیم و معلم‌ها برامون در مورد کنکور حرف میزدن و از سال‌های قبل مثال می‌آوردن. از رتبه های خوب کنکور می‌گفتن که قبلاً روی همین صندلی ها می‌نشستن و حرف‌هایی مثل این. از اواخر مهر قضیه کم کم برای من جدی شد و شروع کردم به خوندن. با خودم گفتم که خب کنکور هم چالشیه که باید پشت سر بذاریمش. اون اوایل با روزی دو سه ساعت خوندن شروع کردم؛ چون بیشتر از اون نمی‌تونستم بخونم و حوصله‌م شدیداً سر می‌رفت. با اینکه همیشه نمره‌هام خوب بود اما درس، به خصوص دروس دبیرستان، چیزی نبود که من بهش علاقه داشته باشم. به هر حال، از اواخر مهر با برنامه ریزی، شروع به روزی دو-سه ساعت درس خوندن کردم. حالا اینجا تفاوت شخصیتی من و محمد تا حدودی خودش رو نشون میده. من شخصاً خیلی به برنامه‌ریزی علاقه دارم، مثلاً اگه بخوام وارد یه کاری بشم اولین قدمی که بر میدارم اینه که گوگل می‌کنم "How to do something"، بعد میگم خب آهان، این کار رو باید اینطوری شروع کنم. خلاصه، شروع کردم به برنامه ریزی کردن. روزهای اول روزی دو سه ساعت می‌خوندم که مجموعاً میشد هفته‌ای 20 ساعت. این 20 ساعت رو طوری برنامه ریزی می‌کردم که مثلاً 4 ساعتش زبان تخصصی باشه، 4 ساعتش عربی باشه، 3 ساعتش ادبیات و 2 ساعتش دینی. بعد، کم کم و ماه به ماه، ساعت مطالعه روزانه‌م رو بیشتر کردم، تا نزدیک‌های عید که دیگه تقریباً به فول تایم کنکوریم رسیدم. دیگه همون موقع بود که تمام وقتم، تمام وقت آزادم رو برای کنکور گذاشته بودم. بعد از عید که برای آزمون‌های قلم‌چی ثبت نام کردم و تا زمان کنکور، حدوداً روزانه حداقل 8 ساعت 9 ساعت 10 ساعت مطالعه داشتم. این یه تصویر کلیه که می‌تونم از درس خوندنم برای کنکور بدم.

 

 • ·       چه کارهایی رو به خاطر کنکور کنار گذاشتید؟

محمد: من خیلی کارها نکردم. عملاً جز پشت میز نشستن و مطالعه‌ی کتاب‌ها کار خاصی نمی کردم. روی کاری که داشتم انجام میدادم خیلی حساس و دقیق بودم و یادمه که حتی به کوچکترین سروصدا و صحبت اعضای خانواده هم حساس شده بودم.  در کنار این، خودم رو از تمام مراسم، مهمونی ها و تفریحات جدا و ارتباطاتم با دوستام رو هم قطع کرده بودم. اما این روال بعد از نوروز تغییر کرد، یعنی من قبل از نوروز به خودم قول داده بودم که خب بیرون نمیری، میشینی درس می‌خونی و هیچ کار دیگه‌ای نمی‌کنی، اما نوروز که رسید، فهمیدم که دیگه بیش از حد داره بهم فشار میاد و همین داره تاثیر منفی‌ای تو روحیه‌م میذاره. به همین خاطر حتی خرداد ماه هم دیگه درس نخوندم، یعنی عملاً پروسه‌ی درس خوندن من از بهمن تا اردیبهشت ادامه داشت. هر شب حول‌و‌حوش ساعت 9 می‌خوابیدم تا فردا صبح ساعت 4 برای درس خوندن بیدار شم.

محمدحسین: من دقیقاً برعکس بودم و شب ها بیدار می‌موندم. شب‌ها انرژیم بیشتر میشد، بیشتر فعالیت می‌کردم، زودتر مطالب رو می‌فهمیدم. البته اول هر دو حالت مطالعه در شب و صبح زود رو امتحان کردم، و بعد با یکیش رفتم جلو. صبح‌ها بد اخلاق بودم و بی حس و حال.

 

 • ·       برای کنکور استرس داشتید؟

محمد حسین: من استرس زیادی برای کنکور نداشتم، و کلاً کنکور رو به عنوان چیزی که دائم بالای سرم باشه و روی زندگیم سایه انداخته باشه، نمی‌دیدم. اینجوری نبود که تحت تاثیر فضای کنکور قرار بگیرم و مدام با خودم بگم اگه این اتفاق نیفته چی میشه، دقیقاً چیزی که خیلی از کنکوری‌ها فکر می‌کنن. یکی از دلایل این موضوع شاید این باشه که تو مدرسه، من تنها کنکوری منحصراً زبان توی کلاس‌‌مون بودم و به همین خاطر توی اون فضا قرار نگرفتم و وقتی می‌دیدم که هم کلاسی‌هام دارن با استرس در مورد کنکور صحبت می‌کنن، من خودم رو یه جای دیگه می دیدم و با خودم می‌گفتم خب، من که جزو این‌ها نیستم. یه جورایی داشتم با خودم مسابقه می‌دادم. از مهر تا کنکور، چه از لحاظ کمی که ساعت مطالعه هست و چه از لحاظ کیفی، همیشه روند صعودی داشتم، چون داشتم با نسخه قبلی خودم مسابقه میدادم تا اون محمد حسین ماه قبل رو شکست بدم. اگه می‌خواستم با بقیه مسابقه بدم، استرس زیادی می‌گرفتم. یه میلیون آدم هستن که دارن تو این آزمون شرکت می‌کنن، از این یک میلیون، صد نفرشون ممکنه نابغه محض باشن و من اگه می‌خواستم با اون‌ها مسابقه بدم، صد در صد شکست می‌خوردم، چون منم مثل محمد، آدم رقابتی‌ای هستم و دوست دارم که همیشه برنده باشم. اما خب توی این فضا قرار نگرفته بودم. به بقیه بچه‌های کنکور منحصراً زبان توجهی نداشتم و همیشه با خودم مسابقه میدادم.

محمد: من قبل از نوروز با اینکه تو جو سنگینی بودم، ولی استرس نداشتم. دلیلش هم این بود من تو یکی از موسسه‌های شهرمون، مدرس زبان بودم و تقریباً همه من رو می‌شناختن. دانش‌آموزهای زیادی زیر دستم بودن، و اگه رتبه خوبی نمی‌آوردم خیلی عجیب بود، چون اونجا ادعا می‌کردم من مهارت اسپیکینگ خیلی خوبی دارم و بهترین‌ام و کلا همیشه دوست داشتم اول باشم. از طرف خانواده هم یه مقدار فشار بود، اما تا قبل از نوروز تونستم روش کنترل داشته باشم. بعد از نوروز یه مقدار به خاطر این مسئله که اگه دانشگاه قبول نشم باید سربازی برم، استرس گرفتم. ولی خدا رو شکر تونستم با این استرس هم کنار بیام و حتی یه ماه قبل کنکور هر شب خواب می‌دیدم که رتبه‌م تک رقمی شده.

 

خب، برای اینکه بچه‌ها متوجه بشن شما چطور به اینجا رسیدید، بگید با چه برنامه‌ای درس می‌خوندید؟

محمدحسین: اگه بچه ها دوست دارن که با برنامه شروع کنن، یعنی اهل برنامه‌ریزی هستن و جدی میخوان یه برنامه منسجم رو دنبال کنن، بدونن که هر کسی خودش میتونه بهترین برنامه رو برای خودش بریزه. کانون، مشاوره و دوستاتون میتونن براتون برنامه درسی بریزن، اما هیچکدوم به اندازه‌ای که خودتونون، خودتون رو می‌شناسید شما رو نمی‌شناسن. مثلاً من به شخصه تو درس عربی واقعاً مشکل داشتم. وقتی خوندن برای کنکور رو شروع کردم می‌خواستم عربی رو صفر بزنم چون ازش متنفر بودم. توی مدرسه هم سر کلاس‌هاش اصلاً به درس توجه نمی‌کردم. اما موقع برنامه‌ریزی، به این فکر کردم که خب، من اگه بخوام عربی رو کنار بذارم خیلی ضرر می‌کنم و نتیجه عکس میده. این یه چالشی بود که باید به جای تسلیم شدن، ازش می‌گذشتم. بالاخره عربی 25 تا سوال تاثیرگذار داره و درس دوم دفترچه سوالات هم هست. برای همین برعکس کاری که اول میخواستم انجام بدم، بخش بزرگی از برنامه‌م رو براش کنار گذاشتم.

محمد: عربی خیلی تاثیرگذاره ، چون اکثر بچه‌های زبان تو این درس ضعف دارن. خود من تو اولین آزمون کانون عربی رو 30 زدم.  البته به خاطر اینکه عربیم خوبه، انتظار خیلی بالایی از خودم داشتم اما سوالات کنکور یه مقدار برام عجیب و غریب بودن. با مطالعه یه مقدار انگیزه خودم رو تو عربی بیشتر کردم و تونستم بالاخره خودم رو بکشم بالا. تو کنکور هم این درس رو 100 زدم. پس منم حرفی که محمدحسین زد رو تایید می‌کنم و توصیه می‌کنم که ببینید کجای کارتون بیشتر می‌لنگه تا بتونید اونجا رو درست کنید. مثلاً من تو انگلیسی مشکلی نداشتم، اصلاً انگلیسی عمومی رو نخوندم. ادبیات فارسی هم خیلی از وقتم رو گرفت، مخصوصاً به خاطر سوالات قرابت معنایی و... . خیلی روش کار کردم و تونستم از 20 درصد به 60-70 درصد برسم. با یه کم کار و تلاش همه چیز درست میشه. من به برنامه هفتگی کانون اعتماد داشتم، چون احساس می‌کردم کانون که 20 سالی هست که تو این زمینه کار می‌کنه، تجربه کافی رو داره و برنامه‌ش حداقل برای درس‌های عمومی جواب میده. درس‌های تخصصی که منبع مشخصی ندارن رو دیگه خودت باید کار کنی و مشکل کنکور زبان تخصصی دقیقاً همینه. هدف ما تو تیم اهورا اینه که منابع رو در اختیار بچه‌ها قرار بدیم تا بیشتر با این کنکور آشنا بشن، راحت‌تر کنکور بدن و رتبه بهتری بیارن، مخصوصاً بچه هایی که تو شهرهای دورافتاده و محروم‌تر زندگی می‌کنن و معمولاً اساتید، کلاس‌ها و منابع خوبی ندارن. سعی می‌کنیم کاری کنیم تا همه بتونن به اون چیزی که واقعاً حقشون هست برسن.

محمدحسین: این که حالا تقریباً همه به اینترنت دسترسی دارن کمک بزرگیه. حالا هرجا که باشی، میشه با یه گوگل کردن ساده به مقاله های ما دسترسی پیدا کنی.

 

بزرگترین مشکل بچه‌های منحصرا:حالا چی بخونیم؟

محمدحسین: چی بخونیم اصلا؟ کدومو بخونیم؟ اشتباه نخونیم؟ چقد بخونیم؟ کدوم مبحثو از کجا بخونیم؟ هدف ما اینه که به همه این سوالات رو جواب بدیم. کاری که قصد داریم انجام بدیم اینه که لقمه رو برای بچه‌های زبان آماده کنیم (که البته اون هم کار آسونی نیست) و دیگه خودشون دست دراز کنن و بردارنش.

محمد: کار آسونی نیست، ولی کاریه که به نظر من حتماً جواب میده، چون اعضای تیم ما همه از بچه‌های دانشگاه شهید بهشتی، علامه طباطبایی و تهران هستن و سعی کردیم بهترین نیروها و بهترین رتبه‌های کنکور رو جمع کنیم تا منبع قابل اعتمادی برای بچه‌های کنکوری باشیم.

 

از آزمون های آزمایشی‌تون گفتید. میشه با جزئیات بیشتری توضیح بدید و بگید که آیا مشاور تحصیلی هم داشتید یا نه؟

محمد: همونطور که گفتم، تو آزمون های کانون شرکت می‌کردم که خیلی خوب بود و مشاور تحصیلی هم داشتم که هر ماه یکی دو بار باهام تماس می‌گرفت، در مورد وضعیتم می‌پرسید و بهم انگیزه میداد. ولی بهترین مشاور برای خودت، خودتی. توصیه من به بچه‌ها اینه که ببینن چه هدفی دارن و با خودشون رقابت کنن، چون به نظر من همیشه می‌تونن خودشون رو شکست بدن.

محمدحسین: من هم از عید به بعد توی آزمون‌های کانون شرکت کردم. از فروردین تا کنکور 7 تا آزمون داشتیم به اضافه‌ی 3 تا هم آزمون جامع سنجش که اون‌ها رو هم شرکت کردم. شرکت تو این آزمون‌ها واقعاً خوبه چون حس رقابت با بقیه رو بهت میده. من تا قبل از عید فقط خودم رو می‌دیدم اما از عید به بعد دیدم که  آدم‌های دیگه‌ای هم هستن که خیلی خوب دارن جلو میرن، و درصدهای بالایی رو چه تو عمومی و چه تو تخصصی به دست میارن.

محمد: فایده‌ی آزمون اینه که متوجه میشی که رقیبات  فقط هم‌کلاسی‌ها و همشهری‌هات نیستن و با کلی آدم طرف هستی. شما باید حتماً قبل از کنکور تو این آزمون‌ها شرکت کنید، حالا مهم نیست تو آزمون‌های کجا و کدوم موسسه. نکته‌ی دیگه این که به نظر من بچه‌ها نباید زیاد به خودشون فشار بیارن، چون اواخر کار کم میارن. من دیدم که این اتفاق برای چند تا از دوستام افتاد ؛ تابستون خیلی سفت و سخت و با فشار زیاد شروع کردن به درس خوندن و دیگه بعد از نوروز انگیزه نداشتن. من از بهمن شروع کردم، تا اردیبهشت رفتم جلو و خرداد هم فقط تست می‌زدم و استراحت کردم. به نظر من زیاد به خودتون فشار نیارید تا ذهنتون راحت باشه و کشش کنکور رو داشته باشه.

محمدحسین: کنکور هم مثل ماراتنه، اگه بیشتر از حد تمرین کنی، تو خود ماراتن جواب نمی‌گیری.

 

 • ·       از چه منابعی برای دروس اختصاصی و دروس عمومی استفاده کردید؟

محمد: من به قوه ی زبان خودم و قدرت علمی‌ای که داشتم اعتماد کردم. این، تو کنکور منحصراً زبان خیلی مهمه. کتاب‌های عمومی که مشخص بودن، گاج، کانون و باقی کتاب‌هایی که برای تست زنی موجود هستن. برای زبان تخصصی متاسفانه هیچ منبعی موجود نبود، که ما به خاطر همین داریم منابع رو برای بچه‌ها آماده می‌کنیم. از کتاب‌های کانون استفاده کردم، اما خیلی مفید نبودن، مثلاً یه کتاب گرامر 200 صفحه‌ای رو می‌خوندی و نهایت فقط دو تا نکته ازش در میومد و کلی از وقتت تلف میشد. برای زبان تخصصی، باید بیشتر به قدرت خودشون تکیه کنن و مثلاً گرامرشون رو باید از منابع مختلف و پراکنده تامین کنن. هدف ما جمع‌آوری این نکات پراکنده‌ست که بارها تو کنکورهای سالهای گذشته تکرار شدن.

محمدحسین: واسه ی عمومی با اینکه منابعش مشخصه اما به نظرم بچه های زبان باید با عمومیا یه جور دیگه رفتار کنن چون درس تخصصیشون، یه درس زبان تخصصیه که میخوان باهاش آزمون بدن که 70 تا سواله ولی عمومیا میشه برگ برنده ی اونا. تو رشته‌های تجربی، انسانی و ریاضی درس‌های تخصصی برگ برنده‌ن و درس های عمومی رو از قبل درست میکنن یا مثلا رو عمومیاشون کمتر از تخصصیاشون کار میکنن، اما تو رشته زبان، درس های عمومی مثل عربی با وجود اینکه ضریبش 2 هست، حکم برگ رو برنده دارن. حتی به نظر من، مجموع زمانی که برای این 4 درس عمومی صرف میشه، باید بیشتر از زمانِ زبان تخصصی باشه، چون اکثر بچه‌های زبان، روی عربی و ادبیات کار نمی‌کنن. تو سایت اهورا مقاله‌های متنوعی درمورد منابع دروس عمومی عمومی در دسترسه که بهتون میگن برای هر درس چی بخونید و چطور بخونیدش.

 

 • ·       چه منابعی رو توصیه نمی‌کنید بچه‌ها بخونن؟

محمدحسین: یه منبع هست که سازمان سنجش معرفی می‌کنه و خیلی خنده داره "bridging the gap" یا "new bridging the gap". این دو تا منبع پیشنهاد و چاپ شده توسط خود سازمان سنجش هستن و واقعاً نمیدونم چرا معرفی می‌شن. تا حالا هیچ تستی از این کتاب‌ها مطرح نشده و این دو تا منبع اصلاً برای کنکور منحصراً زبان مناسب نیستن.

محمد: به نظر من بچه‌ها باید ببینن تو چه زمینه ای قوی‌تر هستن و وقتشون رو کمتر بذارند رو اون بخش. همونطور که گفتم، زبان عمومی رو نخوندم چون برام راحت بود و در عوض تمرکزم رو گذاشتم روی عربی و زبان تخصصی و ادبیات. تست‌های دینی رو هم راحت می‌زدم، برای همین کمتر بهش می‌پرداختم. بیشتر سعی کردم روی چیزهایی که برام دشوارتر بودن، کار کنم.

 

 

 

 • ·       حالا یک مقدار از فضای کنکور بیایم بیرون و بریم به سمت دانشگاه، از فضای دانشگاه چه تفاوت‌هایی با دبیرستان داره؟

محمد: خب خیلی متفاوته، اگه بخوام از لحاظ شخصیتی بگم، دانشگاه من رو عوض کرد. افرادی که تو دانشگاه باهاشون سر و کار داری، اکثراً آدم‌های با سوادی هستن مخصوصاً اگه دانشگاه بزرگی مثل شهید بهشتی قبول شده باشی. دانشگاه، کتابخونه‌ی بزرگ و جامعی داره که هر کتابی که دنبالش باشی رو می‌تونی اونجا پیدا کنی. با بچه‌هایی آشنا میشی از رشته‌های مختلف که از لحاظ فکری هم‌سطح تو یا خیلی بالاتر از تو هستن. الان از لحاظ رفتار، گفتار، شخصیت و خیلی چیزهای دیگه، آدم متفاوتی هستم. توصیه می‌کنم تو انتخاب دانشگاه خیلی دقت کنید، دانشگاه خوب مهمتر از رشته‌ی خوبه.

محمدحسین: فضای دانشگاه با فضای دبیرستان کاملا متفاوته؛ محیط دبیرستان در مقایسه با چیزی که تو دانشگاه می‌بینید یه محیط بچگانه‌ست. تصویری که من به شخصه از دانشگاه داشتم با این اتفاقی که افتاد متفاوت بود، توی دبیرستان به این فکر می‌کردم که خب، دانشگاه که برم همه‌ی اساتید و هم‌کلاسی‌ها خوبن و همه چیز بر وفق مراده و امورات می‌گذره، اما روز اولی که اومدیم دانشگاه مشکل خوابگاه داشتیم تا بتونیم خوابگاهو پیدا کنیم، هم اتاقی‌ها رو پیدا کنیم و... . انتظاراتی که ما از دانشگاه داشتیم، با واقعیت متفاوت بود. در کل اون چیزی که من می‌خواستم نشد. رویایی برای خودم درست کرده بودم که بهش برسم، به اون رویا رسیدم اما اون رویا واقعی نبود و اون اتفاقات نیفتاد. البته شاید دارم بدبینانه نگاه می‌کنم. با این وجود، خیلی از اساتید تو همه‌ی زمینه‌ها، چه ادبیات و چه زبان شناسی، واقعا آدم‌های فرهیخته و دوست داشتنی‌ای هستن. با همکلاسی‌ها و آدم‌های خیلی متفاوت آشنا شدم و کارهای متفاوتی کردیم و تیم اهورا رو توی همین دانشگاه شروع کردیم. اگه من و محمد با هم و با این همه آدم با استعداد تو دانشگاه آشنا نمی‌شدیم، هیچوقت نمی‌تونستیم اهورا رو شروع کنیم.

محمد: دانشگاه میتونه تو رو چندین درجه پخته‌تر کنه، اینجا یاد میگیری که روی پاهای خودت وایستی، اصلا یه آدم دیگه میشی. نکته‌ای که محمدحسین میگه هم درسته. نباید انتظار داشته باشی که وارد دانشگاه بشی و انیشتین بیرون بیای. الان که ترم 8 هستیم هم سر بعضی از کلاس‌ها حس می‌کنیم فقط یک ساعت و نیم از وقت‌مون تلف شده. چون تو دانشگاه قرار نیست لزوماً استاد به تو چیزی یاد بده، خودت باید بری دنبال اون چیزی که میخوای. اکثر کلاس‌ها خوب نیستن، ولی خود دانشگاه فضای خوبی داره، باید این دو تا مقوله رو از هم جدا کرد. ضمناً این یه مسئله عادیه که بعضی از بچه‌ها که وارد دانشگاه میشن، با وجود علاقه زیادی که به اون رشته داشتن، تو یه مقطعی نسبت بهش دلسرد و بی‌علاقه میشن. 

 

 • ·       حالا چرا دانشگاه شهید بهشتی؟

محمدحسین: انتخاب اول من دانشگاه تهران بود و انتخاب دومم بهشتی. بعد از اینکه بهشتی قبول شدیم، با محمد به دانشگاه تهران هم سر زدیم، اما اونجا، دانشکده زبان یه دانشکده جدا بود؛ یه ساختمون نوساز که شبیه یکی از دانشکده‌های شهید بهشتی بود. خوبی دانشگاه بهشتی اینه که همه‌ی دانشکده‌ها کنار هم هستن، یعنی همه‌ی دانشگاه اینجاست. کلاً فضای شهید بهشتی ببیشتر به شخصیت من می‌خوره. دانشگاه تهران همه رتبه های برتر کشور هستن، اما خب بهشتی یه مقدار متفاوته. جو دانشگاه بهشتی اونطور نیست که همه شدیداً درگیر درس باشن، یعنی بچه‌ها از هر رشته‌ای، فقط به فکر رتبه‌ی برتر کنکورشون نبودن. خیلی از بچه‌های فیزیک هستن که رتبه‌شون خیلی عالی نیست، اما درس‌شون رو واقعاً دوست دارن.

محمد: من هم کاملاً راضی‌ام که اومدم بهشتی و اگه هزار بار دیگه هم برگردم عقب، باز هم همین انتخاب رو می‌کنم. شهید بهشتی واقعا فضای متفاوتی با دانشگاه تهران داره. من رشته‌ها و دانشکده‌های مختلفی رو توی دانشگاه تهران رفتم و دیدم. دانشکده زبان انگلیسیش رو هم من هم محمد حسین دیدیم. اصلاً با اینجا قابل مقایسه نیست، چه از نظر ساختمونی و چه از نظر کیفیت علمی. دانشگاه تهران یه مقدار جو سیاسی داره، وسط شهر هم هست و مشکلات خاص خودش مثل آلودگی و شلوغی و ترافیک و این چیزها رو داره. دانشگاه شهید بهشتی تو قسمت شمال غربی تهران قرار داره و شرایطش در مجموع بهتره.

 

 • ·       خب، حالا بریم سراغ رشته. چون دوتاتون ادبیات انگلیسی می‌خونید، از رشته‌تون برامون بگید و این که چه واحدهایی داره و واحدهای جذابش چی هستن؟

محمد: اسم دقیق رشته ما زبان و ادبیات انگلیسی هست. واحدهای دو سال اولش مربوط به تقویت سطح زبان شماست. برخلاف بقیه زبان‌ها که مثلاً یک ترم فقط زبان آلمانی یا فرانسوی آموزش میدن، وقتی وارد این رشته میشی، باید بتونی روون انگلیسی صبحت کنی. اما به هرحال تو گرامر و زمینه‌های دیگه بهت کمک می‌کنن. برای ما که ادبیات می‌خونیم، دوسال اول اصلاً جذاب نبود. دوسال اول، دوست‌های من تو رشته‌های دیگه (مثلاً رشته برق) داشتن جون میکندن و درس می‌خوندن، من و محمد حسین پروژه‌مون این بود که امشب چه فیلمی ببینیم. از ترم 5 و 6 ادبیات شروع میشه و کار یه مقدار سخت میشه. باید شعرهای انگلیسی بخونی، با ادبیات غرب سر و کار داری، مسائل پیچیده ی فلسفی مطرح میشه، و اگه انگلیسیت قوی نباشه به مشکل می‌خوری. از بین درس‌های خوبش هم میشه به نقد ادبی اشاره کرد. شعرهاش خیلی خوبه، رمان، داستان و تاریخش هم می‌تونن جذاب باشن.

 

 • ·       برنامه‌تون برای آینده چیه؟

محمدحسین: با اینکه من خیلی اهل برنامه ریزی هستم، اما تو این زمینه هیچ ایده‌ای ندارم که می‌خوام برای آینده‌م چیکار کنم. به اپلای، مقطع ارشد و زندگی آکادمیک فکر می‌کنم، اما نمیدونم که واقعاً می‌خوامشون یا نه. جز اینکه تا اونجایی که می‌تونم تو هر زمینه‌ای تمام تلاشم رو انجام بدم و هیچ وقت کاری رو نیمه‌تمام نذارم، برنامه‌ی خاصی برای آینده ندارم.

محمد: دقیقاً نمی‌د‌ونم چی میشه، اما می‌دونم که اهل سفرم، شاید از آفریقا و مراکش شروع کنم. می‌خوام دنیا رو ببینم و تجربه کنم. شعارم هم واسه خودم اینه (خیلی‌ها این شعار رو میدن و فقط در حد یه حرف باقی میمونه، اما من واقعا سعی می‌کنم که بهش پایبند باشم) "live life to the fullest" تا جایی‌که میتونی از اون نعمت‌هایی که خدا بهت داده، استفاده کن. اگه امروز از چیزی محروم بودی، تلاش کن بهش برسی. جوری نباشه که بعد از چند سال حسرتش رو بخوری. من شخصاً سعی می‌کنم اینطوری زندگی کنم.

 

 • ·       برای بهشتی‌ای شدن چه توصیه‌ای دارید؟

محمدحسین: روی دیوار دانشکده‌ی دندانپزشکی شهید بهشتی یه جمله از خود شهید بهشتی نوشته شده: "بهشت را به بها دهند نه به بهانه." یعنی هرکس به اندازه‌ای که تلاش می‌کنه نتیجه می‌بینه. ما الان اینجا می‌خندیم و خوشحالیم، ولی دوران کنکور اینجوری نبود و واقعاً سختی کشیدیم. این که الان راحت و خوشحالیم به خاطر سختی‌هاییه که دوران کنکور کشیدیم.

محمد: توصیه‌ی من اینه که اول از همه هدفشون رو دقیقا تعیین کنن. از خودشون بپرسن چرا میخوام برم دانشگاه شهید بهشتی؟ به نظر من هر کاری که تو زندگیت انجام میدی باید به خاطر خودت باشه، نه به خاطر معروف شدن و نظر مردم، چون توئی که داری اون رو انجام میدی. بچه‌ها باید برای خودشون مشخص کنن که دنبال چی هستن. مثلاً اگه میخوای پولدار بشی، دانشگاه جای پولدار شدن نیست. ثروتمندترین آدم‌های دنیا هم اکثراً درس رو کنار گذاشتن. البته دانشگاه محیط خوبی داره و میتونه بستر رو برای موفقیت مالی آماده کنه.

 

 • ·       حرف و توصیه آخر؟

محمدحسین: حرف آخر اینکه ده تا نکته رو بخونن چون خیلی بهشون کمک می‌کنه و اینکه منتظر باشن، ما تو آینده قصد داریم کارهای دیگه‌ای رو هم برای کنکور منحصرا زبان و بچه‌های مظلوم منحصراً زبانی انجام بدیم، چون واقعاً هیچ پشتوانه‌ای ندارن و می‌خوایم کمک‌شون کنیم.

محمد: حرف من هم برای بچه‌هایی که کنکور زبان دارن و در کل هر کسی که میخواد کنکور بده اینه که باید بدونید که از زندگی چی می‌خواید تا بعداً پشیمون نشید. به خودتون باور داشته باشید و امیدوارم همه‌تون موفق باشید.

 

 

+ با تشکر بسیار فراوان از انسیه معینی‌پور برای زحمت‌های فراوانی که کشیدند. 

 

 

با عضویت در کانال رسمی گروه زبان اهورا از آخرین مطالب در سریع‌ترین زمان مطلع شوید.

 

نظرات خود را بیان کنید

امیرمحمد مقدم

سلام رقیب😃منم دهمم هدفم فقط زبانه

  0 4 ارسال پاسخ

ملیکا

سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون ببخشید آقای محمودی رتبه اش ۹ شده دانشگاه تهران قبول نشدن یا اقای اقبالی رتبه ۳۷ شده دانشگاه تهران قبول نشدن مگه دانشگاه تهران رتبه چند میخاد؟😐🤔🤔 رتبه یک تا پنج؟

  0 1 ارسال پاسخ

آوا_nz

سلام آقای محمودی.. من امسال میرم دهم و هدفم زبانه واقعا نمی دونم با دیپلم کدوم از رشته های نظری بهتره کنکورشو بدم؟! همه میگن فرقی نداره اما من بازم نمی دونم کدوم؟ خواهش میکنم کمکم کنین تجربی برم یا انسانی کدوم به صلاحمه بی نهایت ممنون

  2 0 ارسال پاسخ

امیرمحمد مقدم

سلام رقیب😃منم دهمم هدفم فقط زبانه

  0 3

آوا_nz

سلام آقای محمودی.. من امسال میرم دهم و هدفم زبانه واقعا نمی دونم با دیپلم کدوم از رشته های نظری بهتره کنکورشو بدم؟! همه میگن فرقی نداره اما من بازم نمی دونم کدوم؟ خواهش میکنم کمکم کنین تجربی برم یا انسانی کدوم به صلاحمه بی نهایت ممنون

  0 0 ارسال پاسخ
محمد محمودی

محمد محمودی :

سلام دوست من، هیچ فرقی نمیکنه ببین با کدوم یکی راحت تر هستی و اون رو انتخاب کن

  0 1

فاطمه خزاعی

سلام رتبه زبانم 207 شد.برم تربیت دبیر رجایی یا داشگاه تهران یا شهید بهشتی؟با توجه به بیکاری ها همه میگن تربیت معلم. میخوام بدونم رجایی دانشجو از مشهدم میگیره یا نه؟؟؟

  0 0 ارسال پاسخ
محمد محمودی

محمد محمودی :

به نظرم با یک جلسه مشاوره از طریق کانال تلگرام اهورا از این سردرگمی بیرون میای حتما

  2 1

فاطمه

سلام دستتون درد نکنه بابت مصاحبه خیلی خوب بود، من امسال کنکور زبان دادم و هدفم هم زبانه و ازین کارم پشیمون نیستم ولی از ایندم میترسم. یکی از دلایلی که من زبان خوندم اینه که اپلای کنم برای مقاطع بعدی ولی میترسم که نتونم اپلای کنم و حتی اینکه دانشگاه زبان انگلیسی بخونم یا یه زبان دیگه منو میترسونه، بیشتر هم ازین میترسم که وقتی زبان خوندم اینده‌ی شغلیم به چه صورته میشه لطفا کمکم کنید

  0 0 ارسال پاسخ

نگار

این مصاحبه واقعا با مصاحبه های که روی سایتایی مثل سایت کانون می خوندم متفاوت بود!میدونید اصولا این سایتا همه چیو به نفع خودشون تموم میکنن!مثلا با یه نفر مصاحبه میکنن و دائم همه چیو به کانون وصل میکنن!به مخاطب القا میکنن که اگر عضو کانون نشی باختی!ببخشید اگر واقعا دارم اسمشو میبرم ولی خوب این موضع از کلاس دهم آزارم میداد!این مصاحبه ای که شما کردید کاملا منطبق با واقعیت بود!مثلا درباره جو دانشگاه تهران گفته و غیره و واقعیتو بیان کرده....کدوم موسسه آموزشی اینقدر صادقه تو کارش؟؟

  3 0 ارسال پاسخ

Mehdi

سلام سپاس از مصاحبه خوبتون... من تجربیم ولی برای کنکور 98 میخوام کنکور زبان بدم ار چه منابعی برای کنکور زبان بخونم و در مورد کتاب های درسی از کتاب های تجربی برای کنکور زبان بخونم سه کتاب دینی،ادبیات،عربی سپاس گذارم اگر با سرعتی بیشتر پاسخ بدین

  3 0 ارسال پاسخ

بهار

سلام میخواستم بدونم دانشگاه بهشتی مترجمی زبان داره؟!

  2 2 ارسال پاسخ

Ayda

Slm mikhasam bedonm baraye motarjemi daneshga zanjan,darsadam bayad hododan chnd bashe? Masaln ba omomi adabiato dini o zabab 50 va arabi 15 va takhasosi 20 ghabol mishm? Mantaghe2

  1 0 ارسال پاسخ

بهار

عالی بود مصاحبتون حرف نداشت. کلی امید گرفتم 💜💜💜💜💜

  3 1 ارسال پاسخ

سمیره

سلام من رشته ی مترجمی پیام نور هستم اما چون استادا چیزی یاد نمیدن دلم میخاد دولتی بخونم و دوباره کنکور زبان بدم ارزششو داره؟ رشته ی مترجمی بهتره یا ادبیات..

  0 0 ارسال پاسخ

نرگس

سلام..خسته نباشید من امسال قراره کنکور زبان شرکت کنم حداقل با چه رتبه ای در منطقه ۲میتونم دانشگاه تهران قبول بشم؟!

  3 0 ارسال پاسخ

مهسا

سلام..ببخشید من یه سوال داشتم.. من رشتم ریاضیه و میخوام تو کنکور زبان هم شرکت کنم!سوال من اینه ک برای عمومیا باید همین عمومیای ریاضی رو بخونم یا باید از کتابای انسانی استفاده کنم؟

  1 0 ارسال پاسخ

زهرا

سلام و خسته نباشید من یه سوال داشتم دوستم رشته دبیرستانش کامپیوتر بوده ولی الان می خواد کنکور زبان بده و می خواد مترجمی زبان بخونه میتونه !? یا نه باید تغییر رشته بده و چن سال بشینه بخونه تا دیپلم انسانی یا تجربی ,ریاضی بگیره ! بعد میتونه کنکور بده و بده دانشگاه زبان بخونه ?! جواب این سوال برای دوستم خیلی مهمه چون هیچکی اطلاعات دقیقی نداره که بهش بگه چی کار کنه. …طفلکی مونده چیکار کنه.پس لطفا جواب بدین.🙏

  0 0 ارسال پاسخ

مهسا

سلام من دوستم همین مشکلو داشت ، ببین توی ۱ سال باید بشته سریععع اسون ترین رشته ی دبیرستان ینی انسانی رو بخونه و دیپلمشو بگیره بعدش میتونه وارد دانشگاه شه، هیچ دانشگاهی بدون مدرک پیش دانشگاهی قبول نمیکنن کسیو برای این رشته دوست عزیز ایت اطلاعات من بود امیدوارم کمکت کنه

  2 1

عارفه ایمانی

سلام واقعا منطقه 3 بودن باعث میشه ما نتونیم دانشگاه های خوب قبول شیم .راستش منم مدرک زبان ندارم ولی تو زبان یاد گرفتن قویم.یعنی فرانسه بهشتی رو باید فراموش کنم؟؟؟

  1 2 ارسال پاسخ

Reyhaneh

سلام مجدد!!! کاش یه مشاوره برای بچه هایی که دارن واسه کنکور امسال میخونن بزارید مخصوصا اونایی کـ تو رشته های نسبتا سخت مثل تجربی و.. هستن ولی هدفشون زبانه مرسے

  8 0 ارسال پاسخ

ارایانا

سلام اقا محمودی وقتتون بخیر میخاستم بدونم اگه کسی کلاس زبان نرفته باشه هم میتونه مدرک زبان بگیره ینی ازمون بده ؟چه ازمونی باید بده ؟

  2 0 ارسال پاسخ

sepehr

سلام سوالی داشتم درمورد استفاده از کارنامه سبز من روزانه زبان و ادبیات انگلیسی قبول شدم و میدونم که با استفاده از کارنامه سبز میشه انتخاب های پایین تر رو انتخاب کرد بعد از استفاده از کارنامه حتما باید جایی که اول قبول شدیم رو ثبت نام کنیم یا میتونیم تا بهمن ماه برای ثبت نام تو دانشگاه اولویت پایین تر صبر کنیم ؟ با تشکر

  0 0 ارسال پاسخ

فاطمه

سلام.من ورودی ۹۶ رشته مترجمی زبان انگلیسی هستم ایشالا ،میخاستم بدونم که آیا دانشگاه ازهمون اول ازما توقع صحبت کردن داره؟؟

  0 0 ارسال پاسخ

reyhaneh

سلام مصاحبه خیلی خوبی بود یه سوال من از اول تابستون شروع کردم عمومی هارو تقریبا تموم کردم عربی فقط مونده که سعی میکنم تمومش کنم زبان تخصصی رو هم کـ کتاب ۵۰۴ و یه کتاب دیگـ که اونم لغت بود رو تموم کردم گرامر هم دارم میخونم و رشته اصلیم تجربیه چون بنظر خودم زبان تخصصی رو خیلی دیر شروع کردم بنظرتون میتونم رتبه خوبی بیارم؟

  1 0 ارسال پاسخ

Reyhaneh

سلام مصاحبه خیلی خوبی بود یه سوال من از اول تابستون شروع کردم عمومی هارو تقریبا تموم کردم عربی فقط مونده که سعی میکنم تمومش کنم زبان تخصصی رو هم کـ کتاب ۵۰۴ و یه کتاب دیگـ که اونم لغت بود رو تموم کردم گرامر هم دارم میخونم و رشته اصلیم تجربیه چون بنظر خودم زبان تخصصی رو خیلی دیر شروع کردم بنظرتون میتونم رتبه خوبی بیارم؟

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام، بله هرکسی میتونه رتبه خوبی بیاره

  2 0

اسما

درود برشما...من هرچی نگاه میکنم هیچ کودوم از دانشگاه های شهر تهران و مشهد مترجمی انگلیسی نداره...فقط ادبیات انگلیسیداره... اصفهان چطور؟

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

اصفهان مترجمی داره

  1 1

حانیه

سلام. خسته نباشید. ببخشید تو رشته ی زبان امکان اپلای و بورس شدن واسه دانشگاه های خارج از کشور و خوب(مثل اکسفورد و ...😅) وجود داره یا نه؟!؟ اگه داره شرایطش چجوریه؟!؟ ممنون میشم کمکم کنین.

  1 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام، دانشگاه آکسفورد کمی رویایی به نظر میرسه ولی خب از اساتید دانشگاه بهشتی هستند کسانی که فارغ التحصیل دانشگاه گلاسکو، لستر، بروکسل، و حتی از کالفرنیا باشند.

  2 0

انسيه معيني پور

عزيزاي دلم^^ براي همگي اعضاي تيم دوست داشتني اهورا آرزوي سلامت و موفقيت روزافزون دارم. پاينده باشيد.

  1 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

بسیار سپاس گذاریم انسیه عزیز

  0 0

Hasti

سلام..آیا دانشگاه تهران ۳ گرایش زبان یعنی ادبیات انگلیسی و مترجمی و آموزش زبان انگلیسی را دارد....؟؟؟

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

در مقطع کارشناسی نه

  0 0

Hasti

سلام.کنکور انسانی که بدیم برای رشته زبان چه شاخه ای رو در دانشگاه می تونیم بخونیم...؟؟ برای کنکور زبان اگر انسانی باشیم باید برای عمومی ها باید کتاب عمومی های تجربی و ریاضی رو بخونیم....؟؟؟

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

درس های عمومی رشته ریاضی و تجربی رو باید بخونی و زبان تخصصی

  0 0

maryam

سلام...ببخشید برای کسی که میخواد ادبیات انگلیسی بخونه امکانش هست که زبان دوم رو ژاپنی انتخاب کنه؟

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام بستگی به دانشگاه و تعداد ورودی های هر سال داره

  0 0

هانیه

سلام یه سوال میپرسم شاید خنده دار باشه کنکور زبان 97 میخوام شرکت کنم ... با توجه به اینکه اکثر داوطبای زبان و رتبه های برتر مدرک تافل و ایلتس دارند و من مدرک زبان ندارم اما علاقه دارممم به شدت و سخت کوش هستم اگه تلاش کنم میتونم نفر برتر بشم ؟؟؟

  3 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام، معلومه که میتونی اتفاقا خیلی هم راحته. واست آرزوی موفقیت میکنیم!

  1 0

امیر صفری

سلام.من تو زیرگروه 1 شدم 200.با سهمیه 350 منطقه 2.زبان المانی تهران رو میارم؟

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام، بله قبول میشی!

  1 0

افرا

سلام یه سوال دارم اطلاعی از دانشگاه های کشور که تو رشته زبان برترند دارید؟اگه میشه میتونید به ترتیب بگید.ممنونم

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام توصیه میکنیم که به بخش مشاوره خصوصی مراجعه کنید تا تمام اطلاعاتی که در این باره نیاز داری رو به دست بیاری

  0 0

مهشید

سلام نتایج اومده و رتبه ی من 700 شده و اهل استان فارسم میتونم برم دانشگاه علامه طباطبایی ؟

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام اگر منطقه 1 باشی آره قبول میشی

  1 0

هانیه

سلام...وقت بخیر....رشته ام انسانی است....بعد واسع دانشگاه مترجمی یا ادبیات زبان رو می خام بخونم....فقط هم کنکور زبان بدم....اما یه نفر گفتن تو همون کنکور انسانی رو بده واسع دانشگاه رشته مترجمی یا ادبیات رو بزن...می خاستم بدونم آیا هم چین چیزی امکانش هست که من کنکور انسانی بدم بعد واسع مترجمی یا ادبیات قبول شم....یا فقط برای قبولی در این دو رشته حتما باید کنکور زبان بدم....یا با انسانی هم میشه یا نه....

  0 0 ارسال پاسخ

Haniye

سلام...وقت بخیر....رشته ام انسانی است....بعد واسع دانشگاه مترجمی یا ادبیات زبان رو می خام بخونم....فقط هم کنکور زبان بدم....اما یه نفر گفتن تو همون کنکور انسانی رو بده واسع دانشگاه رشته مترجمی یا ادبیات رو بزن...می خاستم بدونم آیا هم چین چیزی امکانش هست که من کنکور انسانی بدم بعد واسع مترجمی یا ادبیات قبول شم....یا فقط برای قبولی در این دو رشته حتما باید کنکور زبان بدم....یا با انسانی هم میشه یا نه....

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

نه امکان همچین انتخابی وجود نداره مگر اینکه در کنکور زبان شرکت کرده باشی.

  0 0

Zahra

خسته نباشین...ببخشید برای قبولی در دانشگاه دولتی در رشته تدریس زبان روزی چند ساعت باید مطالعه داشته باشم؟ بازار کار رشته تدریس زبان چجوریه؟

  0 0 ارسال پاسخ

Zahra

خسته نباشین...ببخشید برای قبولی در دانشگاه دولتی در رشته تدریس زبان روزی چند ساعت باید مطالعه داشته باشم؟ بازار کار رشته تدریس زبان چجوریه؟

  1 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام بستگی به توانای و استعداد خودت داره... حداقل روزی 5 ساعت زمان نیاز داری. برای اطلاع دقیق تر از بازار کار به مقاله آقای محمودی به نام بازار کار رشته های منحصرا زبان مراجعه کن!

  0 0

Haniye

سلام...من واسع کنکور ۹۷ فقط می خواهم کنکور زبان بدم...از تابستان هم شروع کردم...یه سوال دارم اینکه در تابستان عمومی ها رو بخونم یا نه اصلا نخونم در تابستان فقط زبان تخصصی بخونم...ممنون میشم اگه جواب بدین...

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام تابستون بیشتر وقتت رو بذار رو زبان!

  0 0

پناه.ر

سلام. من برای بخش واژگان کتاب vocab in use خوبه؟ و بذای بخش اصطلاحات چه کتابی به غیر از idoms in use پیشنهاد می کنید ?و در اخر برای readingزبان تخصصیی چه کتابی ?خیلی ممنون از سایت پر محتوا شما.

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام، برای واژگان 504 و 1100 خوب هستن و برای گرامر هم communicate what you mean در انتها برای ریدینگ منبع خاصی رو معرفی نمیکنیم!

  0 0

الهام مدنی

سلام من خیالم از سه تا درس ادبیات و زبان و دینی یجورایی راحته چون همیشه توشون خوب بودم امااااا عربی.حداقل چند درصد باید بزنم که دانشگاه تهران قبول شم؟مرسی

  0 0 ارسال پاسخ

الهام

سلا من خیالم از سه تا درس ادبیات و زبان و دینی یجورایی راحته چون همیشه توشون خوب بودم امااااا عربی.حداقل چند درصد باید بزنم که دانشگاه تهران قبول شم؟مرسی

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

باید عربی رو بالای 50 بزنید حداقل. البته بستگی به بقیه درصدهات هم داره!

  0 0

محمد

سلام باید بگم واقعا مصاحبه جالب و البته نوآورانه ای بود. اما اگه اجازه داشته باشم می خواستم خواهش کنم این سایت رو پویاتر کنید. می دونید هر روز یه چیز تازه بخصوص در بخش زبان های غیر انگلیسی. در نهایت یه سوالی داشتم که اگه راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم(فکر کنم تنها جایی هست که بتونه جواب قابل اعتمادی داشته باشه). امسال کنکور آلمانی دادم ادبیات۲۰ عربی۰ دینی ۸ آلمانی عمومی۸۵ آلمانی اختصاصی۸۳ منطقه ۱. میتونم بهشتی یا تهران قبول بشم؟ تو مقطع مترجمی کدوم سطح بالاتری داره. و آیا بازار کار این زبان خوبه؟ با سپاس فراوان :)

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام و تشکر از پیشنهاد شما. در مقطع کارشناسی دانشگاه تهران و بهشتی تنها ادبیات آلمانی رو تدریس می کنند نه مترجمی و دانشگاه بهشتی قدمت بیشتری در زبان آلمانی داره. شانس قبولی شما هم با این درصد ها میتونه نزدیکه به 50 درصد باشه. امیدواریم موفق و پیروز باشی!

  0 0

Zahra

با سلام و تشکر از شما ... من قراره کنکور 97 تجربی رو بدم و با توجه به اینکه این اخرین سال هست و بعدش معلوم نیست که کنکوری هست یا نه ، من باید بین علاقه و خواسته ی اطرا فیانم راهی رو انتخاب کنم که در اینده پشیمون نشم . من به زبان علاقه دارم و یکی از گزینه هام دادن کنکور زبانه ، ولی خیلی شک دارم و نمیتونم با خودم کنار بیام . از خوندن درس های مربوط به رشته ی خودم (تجربی) خوشم نمیاد و هیچ خودم رو نمیتونم باهاشون وفق بدم . الان واقعا سردرگمم نمیدونم چیکار کنم . همه بهم میگن اگه درست رو بخونی میتونی پزشکی قبول شی ولی من انگیزه ای ندارم ... میتونید راهنماییم کنید تا از این حالت در بیام؟... ممنون

  1 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

این مشکل خیلی از بچه هاییه که میخوان کنکور زبان بدن. جواب ما همواره یک چیزه: این زندگی تویه و انتخاب متعلق به تویه نه اطرفیانت چیزی رو بخون که دلت باهاش باشه. واست آرزوی موفقیت داریم زهرا!

  1 0

Zahra

ممنون از پاسخ گوییتون ...ببخشید یه سوال دیگه داشتم ...دانشگاه بهشتی تهران مترجمی داره یا فقط ادبیات ؟؟؟.. و یه سوال دیگه من اگه بخوام این رشته رو بخونم و بعدا بخوام برم خارج میتونم ادامه بدم یا با این رشته در اونجا حرفی واسه گفتن ندارم؟؟؟؟

  0 0

sara

تربیت دبیر شهید رجایی یا ادبیات شیراز؟.تربیت دبیر تنها مزیتی که داره اینهکه کارت مشخصه از اول ولی هزاران عیب داره از لحاظای دیگه مثلا اینکه دست وپات بستس و بار علمی زیادی نداره.نظر شما چیه؟ ارزششو داره؟ با توجه به اینکه بیکاری زیاده ممکنه از نرفتنم به تربیت معلم پشیمون بشم؟ ممنون میشم جواب بدید

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

با توجه به حرف های خودت در همین کامنت توصیه ما ادبیات دانشگاه شیرازه. اما تربیت دبیر شهید رجایی هم بسیار عالیه چون دانشگاه خیلی مطرحی محسوب میشه. توجه داشته باش که از نظر گروه اهورا شهر مهم تر از رشته ست. و تهران فرصت بیشتری رو به تو هدیه میده تا شهر شیراز. پس اگر بتونی ادبیات تو یکی از دانشگاه های تهران قبول شی اون انتخاب و توصیه اول ماست.

  0 0

مریم

ممنون بابت اطلاعاتتون. درباره آموزش زبان چطور؟ حتی دانشگاه شیراز هم در مقطع کارشناسی ادبیات تدریس میکنه؟ با این حساب هیچ کدوم از دانشگاه های معتبر مترجمی رو ندارند؟

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام، مطرح ترین دانشگاهی که در مقطع کارشناسی مترجمی تدریس میکنه دانشگاه اصفهانه. بقیه دانشگاه های بزرگ همه در این مقطع تنها ادبیات رو دارند.

  0 0

مریم

سلام.مصاحبه ی جامعی بود. کدوم دانشگاه های تهران رشته ی مترجمی داره؟ میشه لطفا از تفاوت های دانشگاه بهشتی ، تهران و علامه بگید؟

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام، در مقطع کارشناسی دانشگاه های مطرح تنها ادبیات رو تدریس میکنند. شهید بهشتی اساتید بزرگی رو داره و مطرح ترین دانشگاه در این زمینه محسوب میشه. و به دلیل فضای دانشکده ادبیات جو به نسبت بهتری داره نسبت به دانشکده زبان های خارجی دانشگاه تهران. دانشگاه علامه دختر و پسر ها رو جدا میکنه معمولا. از قوانین جدید این دانشگاه اطلاع زیادی نداریم.

  0 0

نگار

سلام ببخشیدددددمریم موردنیازدرکنکوربرای قبولی توشته زبان اسپانیایی تهران چقدره؟لطفاسریع پاسخ بدین

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

جواب این سوال رو ما نمیتونیم بدیم. ولی معمولا با 2 یا 3 هزار کشوری شانس قبولی دارید!

  0 0
ALT

گروه زبان اهورا :

جواب این سوال رو ما نمیتونیم بدیم. ولی معمولا با 2 یا 3 هزار کشوری شانس قبولی دارید!

  1 0

شهلا

تربیت دبیر شهید رجایی یا علامه؟ کدوم اینده بهتری میسازه؟

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام، مکان ها خیلی مهم نیستند آدم ها هستند که باعث تغییر شرایط میشند. هر دو این دانشگاه ها خیلی خوبند!

  0 0

فاطمه

سلام لطفا پیامم رو بخونید اما تایید نکنید . خیییلی خوبه که دانشجویای دانشگاه چنین سایتی زدن دمه شما گررررم اقا محمد دمه شما هم گرررم ولی از شما انتقادی داشتم اینکه صرفا بری دنباله علاقه کار درستی نیست . رشته های زبان هم خیلی کمه و سرنوشتت رو هواست واقعا هیچی معلوم نیس . تهش میشی یه تحصیل کرده بیکار. لطفا بچه هارو درست راهنمایی کنید هی نگید برن زبان بخونن برن دنبال علاقه من عاااااااشق زبان انگیسی ام درسم خوبه ولی خب صلاح نیس و ترجیح میدم کنکور تجربی بدم دوست ندارم ولی تجربی زیر شاخه های زیادی داره و حتی اگه پیراپزشکی پرستاری قبول شی بیکار نمیمونی .... دبیرامون میگن وقتی ماه به ماه حقوقت یاد به کارتون علاقه مند میشین ... الان کله تون باد داره میگین علاقه !

  0 7 ارسال پاسخ
محمد محمودی

محمد محمودی :

سلام فاطمه، دوست دارم چنتا نکته رو بدونی : نکته اول، دنیای آدم های شجاع با دنیای آدم های معمولی خیلی فرق داره. نکته دوم، ته رشته زبان یه تحصیل کرده بیکار نیست. اون واسه کسی هست که جدی نباشه تو کارش کلی از بچه هایی هم که مهندسی خوندن تو دانشگاه شریف الان بیکارند. نکته سوم : من اینجا نظر خودم رو میگم و فقط اونایی که علاقه مند هستند رو تشویق میکنم. یه آدم باهوش به منابع مختلف رجوع میکنه و اون چیزی که درست تره و بهش بیشتر علاقه داره رو میپذیره. نکته چهارم، علاقه داشتن به کاری که انجام میدی مهم ترین و اصلی ترین دلیل پیشرفت و موفقیت تو کسب و کار محسوب میشه. اینو منی میگم که تجربه نشست و برخاست با بیزنس من های مختلف فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی و ایرانی در زمینه های مختلف تجاری رو دارم. در نهایت واست آرزوی سربلندی دارم.

  15 0

آریا

با سلام من 3 هفته ای هست که واسه کنکور زبان دارم می خونم و از قبل هم زبان و ادبیاتم خوب بود این در صد ها رو تو کنکور 95 که تو خونه زدم به چنگ و دندون به دست آوردم ! با توجه به این که منطقه 3 هستم میتونم علامه تهران قبول شم ؟ ادبیات 70 -غربی 28 - دینی 60 - زبان عمومی 92 - زبان تخصصی 52

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

با توجه به اینکه سهمیه منطقه سه رو داری باید رو عربیت بیشتر کار کنی. اما امیدوار باش چون امکان قبولیت وجود داره.

  0 0

فائزه

مررررسی از مصاحبه.یه سوال : من رشتم تجربیه ( سومم )و هدفم زبانه و اصلا دوست ندارم کنکور تجربی بدم ، بنظرتون این کار درسته یا هر دوشو بدم ؟

  0 0 ارسال پاسخ
ALT

گروه زبان اهورا :

سلام. بهترین کار اینه که تو هر دوتا آزمون شرکت کنی. ولی تمرکزت رو بذار رو اونی که هدف اصلیته.

  0 0

فاطمه

ممنوووون...عالی و بسیار مفید بود مصاحبه و ... :)

  0 0 ارسال پاسخ

فاطمه

ممنوووون...عالی و بسیار مفید بود مصاحبه و ... :)

  0 0 ارسال پاسخ

atisa

واقعا عالی بود

  1 0 ارسال پاسخ

مریدی

سلام علیکم اقای محمودی ، ببخشید میگم من واسه لغت 504با لغت های کتاب تخصصی شهاب اناری {که از واژه های مهم لانگمن استخراج شده) رو خوندمه ، ب نظرتون الان میتونم 50درصد جز گرامر و ساختار جمله بزنم ، لطفا با توجه ب تجربیاتتون کمک کنید ، و تو درس ادبیات چطور درصد بالایی بزنم؟بجز لغتا معنی و املا با تاریخ ادبیات

  1 0

لطفا منتظر بمانید

لطفا چند لحظه منتظر بمانید...