شیوه تدریس: ده نکته از فنون کلاس داری برای رسیدن به بهترین روش تدریس

شیوه تدریس: ده نکته از فنون کلاس داری برای رسیدن به بهترین روش تدریس
3.65 از 5 بوسیله 1379 رای
اولین جلسه تدریس زبان برای همه استرس آوره: اگه سوالی ازت بشه که بلد نباشی، یا کنترل کلاس از دستت خارج باشه باید چیکار کنی؟ برای بسیاری از کسانی که قصد دارن تا برای اولین بار تدریس کنند، معمولا این سوال پیش میاد که چگونه تدریس کنیم؟ بهترین شیوه و روش تدریس چیه و برای تدریس موفق به چه چیزهایی باید توجه کرد؟ نکات ذکر شده در این مقاله میتونه تو کلاسداری موفق در اولین روز تدریس بهتون کمک کنه تا با بدست آوردن فنون کلاس داری اعتماد به نفس بیشتری رو در روش تدریس خودتون داشته باشید.

 

 

1.حتما برنامه درسی بنویسید

این اشتباهیه که خیلی از معلم‌های جدید می کنن: بدون آمادگی میرن سر کلاس و نمی‌دونن باید چی تدریس کنن؛ چون برنامه درسی خاصی رو آماده نکردند. نه! از قبل وقت بذارید ، رئوس مطالب درسی رو بنویسید و برنامه‌ریزی کنید که چه‌قدر و چی رو باید تدریس کنید. سعی کنید برآورد کنید تدریس هربخش چه‌قدر طول می کشه، و 10-15 دقیقه از برنامه رو خالی بذارید چون گاهی تدریس بعضی بخش‌ها بیش‌تر از چیزی که فکر می‌کنید طول می‌کشن. برنامه ریزی دقیق درسی شاید کمی ازتون وقت بگیره ولی در درازمدت کلی در زمان‌تون صرفه‌جویی می‍‌کنه. مدیریت زمان در کلاس درس مهارتیه که آروم آروم به دست میارید، اما برنامه درسی نوشتن رو از همون روز اول شروع کنید. این برنامه درسی کم کم توی ذهن شما ثبت میشه و شما رفته رفته در کلاس داری و تدریس خودتون به تسلط بیشتری میرسید.

 

به مقالات ما در بخش یادگیری زبان سر بزنید. سیلابس جامعی از مطالب آموزشی زبان انگلیسی را برای شما فراهم آورده ایم.

 

2. برای شرایط مختلف آماده باشید

استفاده از فناوری های نوین آموزشی مثل نشون دادن فیلم تو تدریس خیلی هم خوبه، اما بیش از حد بهشون تکیه نکنید. من تو اولین روز تدریس دو تا ویدیو برده بودم اما ال‌سی‌دی خراب بود و مجبور شدم بدون کمک اونها به تدریس ادامه بدم. چگونگی انجام تدریس شما باید انعطاف‌پذیر باشه، پس همیشه یه برنامه‌ی جایگزین داشته باشید. نشون بدید که در تدریس می تونید انعطاف پذیر باشید و در هر حالتی برنامه درسی خودتون رو جلو ببرید.

 

3. شمرده صحبت کنید!

مخصوصا اگه دانش‌آموزها در سطوح اولیه قرار دارند، سعی کنید شمرده حرف بزنید و از کلمات ساده استفاده کنید. تا جایی که می‌تونید فارسی صحبت نکنید، اما اگه جایی واقعا لازمه می‌تونید چند کلمه یا جمله رو به فارسی بگید. سعی کنید دانش‌آموزها رو هم تشویق کنید که انگلیسی صحبت کنند، هرچه‌قدر هم جمله‌هاشون پر از اشتباه باشه. بهترین روش یادگیری مکالمه زبان انگلیسی تمرین و تمرین و تمرینه و شمایید که باید دانش‌آموزاتون رو تشویق به استفاده از انگلیسی کنید.

 

4. نه خیلی جدی باشید و نه زیادی صمیمی

خیلی از ما دوست داریم با دانش‌آموزهامون صمیمی باشیم، مخصوصا اونایی که سن کم‌تری دارند. همه‌مون خاطره‌ی بدی از معلم‌های خیلی جدی‌مون داریم، و این گاهی باعث می‌شه زیادی با دانش‌آموزها صمیمی بشیم. یادتون نره که شما دوست اون‌ها نیستید، کلاس برای هدف خاصی تشکیل شده و شما قراره به دانش‌آموزهاتون تو یادگیری کمک کنید. یکی از فنون کلاس داری اینه که از همون جلسه‌ اول تدریس اقتدار خودتون رو حفظ کنید. اگر بعدا دیدید دانش‌آموزها جنبه‌ش رو دارن می‌تونید باهاشون صمیمی‌تر شید، اما برعکس‌ش معمولا خیلی سخته.

 

5. از دانش‌آموزها بپرسید هدفشون از یادگیری زبان چیه؟

متدهای آموزش زبان مثل CLT  تمرکز ویژه‌ای روی انگیزه‌ و هدف  زبان‌آموز از یادگیری زبان دارن. کارمندی که تو محل کارش به انگلیسی نیاز داره، دانشجویی که می‌خواد برای دکترا تو یه کشور دیگه اپلای کنه و کسی که دلش می‌خواد فیلمای انگلیسی رو بدون زیرنویس ببینه سه هدف مختلف از یادگیری زبان دارن و قطعا باید سه رویکرد مختلف در تدریس به اونا در پیش گرفته بشه.

 

 

6. تدریس رو با یه فعالیت ساده برای آب شدن یخ شروع کنید (ice-breaker)

از دانش‌آموزها بخواین خودشون رو معرفی کنن و بعد بهشون یه تمرین ساده بدین. اگه سطحشون از اینترمیدیت بالاتره میتونین بگین 5 تا فکت درباره ی خودشون بنویسن که چهارتاشون راست باشن و یکی دروغ، و بعد بقیه باید حدس بزنن کدوم یکی از فکت‌ها درست نیست. این فعالیت به آب شدن یخ بچه‌ها کمک می کنه و باعث میشه هم‌دیگه رو بهتر بشناسن. حتی می‌تونید خودتون هم توش شرکت کنید. این واقعا خیلی می تونه کمک کنه و مطمئن باشید دانش آموزان شما هم نسبت به روش تدریس شما حس بهتری پیدا می کنند و روش تدریس شما هم موثرتر واقع خواهد شد.

                                                                               

7. هرچه زودتر اسم دانش‌آموزاتون رو یاد بگیرید و به اسم صداشون بزنید

این یکی از فنون کلاس داری ـه که تو کلاس های تی‌تی‌سی یاد نمی‌گیرید! قدرت صدا کردن به اسم رو دست کم نگیرید. وقتی یه نفر رو به اسم کوچیک صدا می‌زنید در حقیقت دارید هویتش رو به رسمیت می‌شناسید و بهش می‌گید تو برای من چیزی بیش‌تر از یه دانش‌آموز هستی، من تو رو می‌شناسم و برات ارزش قائلم،  پس از هر فرصتی برای صدا کردن دانش‌آموزا به اسم استفاده کنید.

 

8. از بازیهای انگلیسی استفاده کنید

بازی‌های ساده ای مثل هنگمن نه تنها برای بچه‌ها، که برای بزرگسال‌ها هم جذابن. سعی کنید تا جایی که می‌شه تدریس همه‌چیز رو تو قالب بازی انجام بدین. مثلا اگه می‌خواین paraphrasing رو تدریس کنید، فلش‌کارت‌هایی درست کنید که یه طرفش یه کلمه‌ی انگلیسی نوشته شده باشه (مثل sun) و طرف دیگه کلماتی که بدون استفاده از اون‌ها باید کلمه‌ی اول رو توصیف کرد (مثل planet, heat, yellow). خلاقیت زبان‌آموزها شگفت‌زده‌تون می‌کنه! استفاده از بازی ها در آموزش از بهترین روش های تدریس هست و سرعت یادگیری زبان رو هم در دانش آموزان به طور چشم گیری افزایش میده. مقاله مرتبط: بهترین بازی ها برای یادگیری زبان انگلیسی

 

9. از روش تدریس تلفیقی استفاده کنید.

تعریف تدریس تلفیقی اینه: تدریسی که تو اون مطالب مختلف آموزشی با هم ارتباط داشته باشن و از منابع مختلفی برای تدریس استفاده بشه. حالا این یعنی چی؟ مثلا وقتی می‌خواین گرامر تدریس کنین، باید در تدریس اون از کلمه‌های جدیدی که تازه تدریس کرده‌ین هم استفاده کنین. هرچی ارتباط بین بخشهای مختلف تدریس شده بیشتر باشه، آموزش و یادگیری زبان بهتر و سریع‌تر انجام می‌گیره، به این اصطلاحا روش تدریس و یادگیری تلفیقی میگن. حتما ازش استفاده کنید تا نتایجش رو ببینید! همچنین برای اینکه بتونید موثرترین یادگیری رو در دانش آموزان خودتون ایجاد کنید، بهتره کمی راجع به روش ها و سبک های یادگیری در بین افراد مختلف بدونید.

 

10. تکلیف دادن یادتون نره!

انتظارش رو نداشتین، نه؟ حقیقت اینه که تکلیف دادن راه خیلی خوبی برای تثبیت آموخته‌های تدریس شده تو ذهن زبان‌آموزهاست. سعی کنین تکلیفی که می‌دین زیاد و سخت نباشه، همه کپی کردن‌های قبل کلاس از روی دست هم رو یادمونه. نوشتن چند تا جمله‌ی ساده با استفاده از کلمات و گرامرهای جدید، و نوشتن رایتینگ‌های کوتاه (تکرار می‌کنم، کوتاه!) با موضوعات جالب شخصی راه‌های خوبی برای تثبیت اطلاعات تدریس‌ شده است.

سعی بر این شد تا در ده نکته بالا، مهم ترین موضوعات راجع به مهارت های کلاس داری و یک شیوه تدریس موفق رو برای شما ارائه دهیم. هر چند که این بحث گسترده ایست و جوانب زیادی رو در بر میگیره و حتی بسته به نوع متد آموزشی مورد استفاده نکات مخصوص به خودش رو داره. امیدوارم فراموش نکنین که کسب تجربه از همه چیز مهم تره، پس نترسید و با اعتماد به نفس بهترین روش تدریس خودتون رو پیاده سازی کنید! هر سوالی داشتید در بخش کامنت ها من در خدمت شما هستم. موفق باشین!

 

 

 

با عضویت در کانال رسمی گروه زبان اهورا از آخرین مطالب در سریع‌ترین زمان مطلع شوید.

نظرات خود را بیان کنید

باران

ممنون...خوب بود..

  0 0 ارسال پاسخ

گل

سلام ممنون خوب بود

  2 1 ارسال پاسخ

امید

و....اینکه خودتون بهتر ازشاگردان روی مطلب موردتدریس تسلط داشته باشید. ممنون مطلب مفیدی بود.

  2 1 ارسال پاسخ

لطفا منتظر بمانید

لطفا چند لحظه منتظر بمانید...